De wereldwijde aandelenmarkten krijgen op woensdag opnieuw te maken met verslechterende geopolitieke omstandigheden. Aanleiding is een nieuwe escalatie tussen Iran en de Verenigde Staten, waardoor de olieprijs lichtelijk opveerde. Tegelijkertijd houdt de correctie in halfgeleiders de gemoederen bezig, terwijl beleggers ook wachten op het rentebesluit van de Federal Reserve en cijfers van enkele van de grootste Amerikaanse technologiebedrijven.
Beursnieuws Amerika
Amerikaanse aandelenfutures noteerden vanochtend licht lager, waarbij vooral de Nasdaq-futures achterbleven. WTI-olie steeg ongeveer 4% tot circa $82,50 per vat nadat Amerikaanse strijdkrachten een Iraanse raketaanval op Amerikaanse posities in het Midden-Oosten hadden onderschept. De Verenigde Staten en Saudi-Arabiƫ voerden daarnaast aanvallen uit op door Iran gesteunde doelen in Irak. Daarmee is de geopolitieke risicopremie, die maandag en dinsdag juist hard uit olieprijs liep, abrupt teruggekeerd.
De Dow Jones won gisteren ongeveer 1%, en boekte een derde opeenvolgende stijgingsdag. De S&P 500 steeg 0,2%, terwijl de Nasdaq Composite 0,22% verloor door aanhoudende verkoopdruk bij chipbedrijven. Eerder op de dag stond de Nasdaq nog bijna 2% lager, maar intraday wist de index aardig te herstellen. Ook opvallend was het grote verschil met de Nasdaq-100, die 0,98% lager sloot. De 100 grootste bedrijven deden het dus (veel) slechter dan de ruim 3000 bedrijven met een lagere beurswaarde die door de Nasdaq Composite worden vertegenwoordigd.
Dit alles wijst op sectorrotatie: industrie, financials en andere cyclische aandelen hielden beter stand, terwijl de markt minder bereid was hoge waarderingen in AI- en halfgeleideraandelen te dragen. De Nasdaq 100 is inmiddels bijna 11% teruggevallen vanaf zijn recente top.
Vandaag ligt het zwaartepunt bij de Federal Reserve. Het rentebesluit volgt om 20.00 uur Nederlandse tijd, met de persconferentie van voorzitter Kevin Warsh een halfuur later. De beleidsrente staat momenteel binnen een bandbreedte van 3,50% tot 3,75%. Een ongewijzigde rente geldt als het basisscenario, maar een renteverhoging is niet volledig uitgesloten. Marketmaker Citadal Securities voorspelt zelfs een surprise rate hike. De combinatie van hardnekkige inflatie en opnieuw stijgende energieprijzen maakt vooral de communicatie belangrijk. Een nadruk op verdere verkrapping kan de lange rente verhogen en daarmee met name hoog gewaardeerde groeiaandelen belasten.
Dan nog de cijfers van individuele bedrijven. Ford steeg nabeurs ongeveer 4% na beter dan verwachte resultaten en een verhoging van de prognose voor de aangepaste jaarwinst naar $10 miljard tot $11 miljard. Visa verloor minder dan 1% na gemengde vooruitzichten. Voorbeurs rapporteert zorgverzekeraar Humana; na sluiting volgen Microsoft, Meta en Qualcomm. Bij Microsoft en Meta zal de markt vooral kijken naar de omzetgroei, marges en de verhouding tussen AI-investeringen en de inkomsten die daaruit voortkomen.
Later deze week volgen de eerste raming van de Amerikaanse economische groei over het tweede kwartaal, de PCE-inflatie en de wekelijkse uitkeringsaanvragen. Daarnaast rapporteren onder meer Apple en Amazon op donderdagavond.
Aziƫ: verkoopgolf Zuid-Korea
De zwaarste verliezen kwamen opnieuw uit Zuid-Korea. De Kospi daalde intraday ruim 10% en activeerde voor de tweede achtereenvolgende dag een circuit breaker, waardoor de handel tijdelijk werd stilgelegd. SK Hynix verloor op het dieptepunt rond de 16% om vervolgens met een verlies van 9% de dag af te sluiten. En ook Samsung Electronics noteerde 6,5% lager.
SK Hynix boekte desondanks recordresultaten. De kwartaalomzet steeg met 257% tot ongeveer 79,3 biljoen won en de operationele winst met 557% tot 60,5 biljoen won. Beide cijfers bleven echter onder de hooggespannen analistenramingen. De reactie laat zien dat niet alleen de winstgroei telt, maar vooral het verschil tussen gerealiseerde cijfers en verwachtingen. Na de sterke AI-rally zijn waarderingen en hefboomposities opgelopen, waardoor een relatief kleine tegenvaller tot disproportionele koersbewegingen kan leiden.
De verkoop sloeg over naar andere technologiebeurzen. De Japanse Nikkei verloor ongeveer 2%, terwijl de Taiwanese Taiex circa 3,6% daalde. Hongkong vormde een uitzondering: de Hang Seng steeg rond 1,7%, geholpen door Chinese internetaandelen, terwijl de Chinese vastelandmarkt licht lager noteerde. De divergentie suggereert dat de verkoopdruk vooral geconcentreerd blijft in halfgeleiders en aandelen die nauw verbonden zijn met de wereldwijde AI-investeringscyclus.
Europa: sterke bankcijfers
Europa sloot dinsdag nog hoger. De Stoxx Europe 600 won 0,35%, de DAX ongeveer 0,7%, de CAC 40 circa 0,6% en de AEX rond 0,4%. De uitgangspositie voor woensdag is minder gunstig. Hogere olieprijzen drukken doorgaans op transport, industrie en consumptie, terwijl energieaandelen relatief steun kunnen vinden. Europese chipbedrijven kunnen daarnaast last krijgen van de scherpe bewegingen in Aziƫ en de Verenigde Staten. Voorbeurs staan de futures lager.
De bankensector krijgt wel steun van resultaten. UBS rapporteerde een nettowinst van $2,8 miljard en een winst vóór belasting van $3,6 miljard. Global Wealth Management trok $36 miljard aan netto nieuw vermogen aan, terwijl de onderliggende inkomsten van de zakenbank met 31% stegen. UBS wil in de komende drie maanden voor minstens $1 miljard eigen aandelen inkopen.
Deutsche Bank meldde een recordwinst na belasting van ā¬1,9 miljard. De groepsomzet steeg met 9% tot ā¬8,5 miljard en de inkomsten uit de handel in vastrentende producten en valuta namen met 16% toe tot ā¬2,6 miljard. De bank kondigde tevens een nieuw aandeleninkoopprogramma van ā¬500 miljoen aan. De cijfers onderstrepen dat handelsinkomsten, vermogensbeheer en kapitaalteruggave voorlopig compensatie bieden voor de onzekere macro-economische omgeving.
Voor Europa staan vandaag de eerste raming van de groei in de eurozone, de werkloosheid en het economisch vertrouwen centraal. Donderdag volgen de voorlopige inflatie voor juli en het rentebesluit van de Bank of England. Daardoor blijft de Europese markt deze week gevangen tussen solide bedrijfswinsten en het risico dat duurdere energie het inflatie- en rentepad opnieuw ongunstiger maakt.
Gebruikte bronnen:
https://www.cnbc.com/2026/07/28/treasury-yields-edge-lower-ahead-of-fed-rates-decision-as-oil-prices-tumble.html
https://www.cnbc.com/2026/07/29/chip-selloff-sk-hynix-samsung-softbank.html
https://www.cnbc.com/2026/07/29/us-iran-war-hormuz-centcom.html
https://www.cnbc.com/2026/07/28/stock-market-today-live-updates.html
https://www.cnbc.com/2026/07/29/oil-prices-today-brent-wti-iran-us-hormuz.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2026-07-27/citadel-securities-sees-warsh-delivering-surprise-fed-rate-hike

