Skip to main content
EOE
BFX
SX5E
DAX
SPX
NDX
INDU
EUR.USD
TSLA
AAPL
AMZN
ASML
SHELL
Select platform

Inflatie blijft stabiel en olie opnieuw hoger

Door Sven van Gasse

12-03-2026
S&P 500
ISIN: US78378X1072
|
Ticker: SPX --- %

--- Punten
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
S&P 500

Luister naar de audioversie van dit artikel (gegenereerd door AI).

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse aandelenmarkten lieten op woensdag een gemengd beeld zien. De Dow Jones en de S&P 500 daalden met respectievelijk 0,61% en 0,08%. De technologie-index Nasdaq kon wel met een kleine winst sluiten en koerste 0,08% hoger.

Na een kortstondige daling gingen de olieprijzen opnieuw hoger. Brent crude, de wereldwijde benchmark, bereikte een niveau van $100 per vat. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte bekend dat zijn 32 lidstaten 400 miljoen vaten olie uit hun noodreserves zullen vrijgeven. Dit is de grootste gecoördineerde vrijgave sinds de oprichting van het agentschap in de nasleep van het olie-embargo van 1973. Deze aankondiging kon beleggers echter niet overtuigen. Dit onderstreept het scepticisme van beleggers dat deze maatregelen het aanbodtekort kunnen opvangen als het transport van olie via de Straat van Hormuz verstoord blijft. Een belangrijke reden waarom de markten onrustig blijven, is de onzekerheid over hoe snel de vaten op de markt zullen komen. Hoewel de aankondiging van het IEA een ongekende interventie betekende, gaf het agentschap geen details over hoe snel individuele landen hun reserves zullen vrijgeven of hoe de olie zal worden verdeeld.

De Amerikaanse consumentenprijsindex steeg deze maand met 0,3%. Hierdoor kwam het inflatiecijfer op jaarbasis op 2,4%, wat in lijn met de verwachtingen was. De kerninflatie, waarbij de volatiele voedsel- en energieprijzen buiten beschouwing worden gelaten, kwam uit op 2,5%. Deze cijfers lagen op hetzelfde niveau een maand eerder, waardoor deze wel nog steeds boven de doelstelling van de Federal Reserve ligt maar niet verergerd is. De markten reageerden niet hard op deze cijfers en lijken verder te kijken naar het volgende rapport. De gegevens dateren immers van vóór de recente stijging van de olieprijzen als gevolg van de oorlog met Iran, wat betekent dat de gevolgen van hogere energiekosten waarschijnlijk pas in de komende maanden zichtbaar zullen worden. De oorlog in Iran heeft de vooruitzichten drastisch veranderd, in ieder geval op korte termijn.

Blik op Azië

De Aziatische aandelenmarkten gingen lager. De Japanse sterindex Nikkei 225 daalde met 1,04% terwijl de bredere Topix een daling van 1,32% liet zien. De Hang Seng-index uit Hongkong en de CSI 300 van het Chinese vasteland daalden met respectievelijk 0,81% en 0,36%. De Nifty 50 uit India kende tot slot een daling van 0,62%.

Europa

In Europa kleurden de markten rood. De Franse CAC 40 en de FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk daalden met respectievelijk 0,19% en 0,56%. De verliezen bij de BEL 20 en de Duitse DAX waren nog hoger, met verliezen van 1,35% en 1,37%. De pan-Europese STOXX 600 daalde met 0,59%.

Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall opende zijn boeken over 2025. Voor het hele jaar boekte het bedrijf een omzetgroei van 29% op jaarbasis. Voor het komende jaar ziet Rheinmetall de omzet groeien met 45%. Het bedrijf zei ook dat het zich in een uitstekende positie bevindt om de Verenigde Staten te helpen hun voorraad raketten aan te vullen die worden gebruikt in de oorlog in Iran. Overheden wereldwijd zijn fors aan het investeren in hun militaire capaciteiten, waardoor defensiebedrijven naar verwachting zullen profiteren. Rheinmetall verwacht dat zijn orderportefeuille dit jaar meer dan verdubbelt tot €135 miljard. Het bedrijf maakte ook nog bekend dat het van plan is zijn civiele automobielactiviteiten te verkopen om zich volledig te kunnen richten op de vraag naar zijn defensieactiviteiten. Rheinmetall is nu ook actief in de maritieme sector na de overname van scheepsbouwer Naval Vessels Lürssen, die in februari werd afgerond.

Vandaag komen onder andere BMW, Generali en Hannover RE met resultaten. Het laatste rapport van het IEA over de oliemarkt wordt vandaag ook gepubliceerd.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/03/12/oil-prices-jump-iea-record-reserve-release-markets-doubt-relief.html

https://www.cnbc.com/2026/03/11/cpi-inflation-report-february-2026.html

https://www.cnbc.com/2026/03/11/rheinmetall-rhm-fy-earnings-stock-2025.html

https://www.cnbc.com/2026/03/12/asia-pacific-markets-today-nikkei-225-hang-seng-index-kospi.html

https://www.cnbc.com/2026/03/11/stock-market-today-live-updates.html


Sven Van Gasse is junior content creator bij LYNX. Hij specialiseert zich vooral in waardebeleggen met behulp van fundamentele analyse, al zijn ook groeiaandelen hem niet vreemd. Met een frisse blik en innovatieve benadering deelt hij zijn inzichten voor het vinden van ondergewaardeerde aandelen en het begrijpen van bedrijfsfundamenten. Sven probeert hiernaast complexe financiële begrippen haarfijn uit te leggen, waardoor zijn publicaties populair zijn bij een breed publiek vanwege hun toegankelijkheid en praktische benadering.

Stuur een bericht naar Sven van Gasse
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.