Artikel laten voorlezen
|
Geschatte leestijd: 10 minutes

Internationaal gezien is de BEL Mid geen gekende index, maar toch bevat deze index enkele namen die iedereen, tenminste in België, kent. Euronext stelde zelfs dat de handel in de BEL Mid steeds een groter deel begint uit te maken van de totale handel in Brussel.
We bekijken in dit artikel welke bedrijven deel uitmaken van de BEL Mid en wat deze BEL Mid nu juist is.
Bent u op zoek naar een geschikte broker waarbij u bijvoorbeeld in aandelen kunt handelen? Klik dan hier.
Wat is de BEL Mid?
Wanneer we spreken over de BEL 20 dan hebben we het over de 20 grootste bedrijven op Euronext Brussel. Er staan echter een pak meer dan 20 bedrijven genoteerd op de Euronext Brussel.
De bedrijven met een middelgrote marktkapitalisatie maken deel uit van de BEL Mid. Naast de BEL 20 en de BEL Mid is er ook nog de BEL Small waartoe bedrijven met een kleinere marktkapitalisatie behoren.
De BEL Mid bestaat uit 25 tot 30 bedrijven en de index werd voor het eerst berekend op 31 december 2004. Hoewel de index an sich weinig bekend is, zijn de meeste bedrijven in de BEL Mid zijn bekende namen waar de meeste mensen wel al eens van hebben gehoord.
Zo maken bijvoorbeeld Bekaert, Care Property Invest en Kinepolis deel uit van de BEL Mid. U vindt de BEL Mid onder het symbool BELM of via ISIN BE0389856130. Euronext bekijkt op kwartaalbasis of er aandelen moeten verdwijnen of toegevoegd worden.
Zoals eerder vermeld, wordt er om de drie maanden een herziening van de BEL Mid gedaan. Er zijn bijgevolg aandelen die nu deel uitmaken van de BEL Mid maar hiervoor tot de BEL 20 behoorden. Andersom kan uiteraard ook.
Koers BEL Mid
Dat 2020 een turbulent jaar op de beurs was, valt niet te ontkennen. Het jaar zorgde voor veel hoogtes maar nog meer laagtes. Ook de BEL Mid heeft dit ondervonden. Half februari noteerde de Belgische aandelenindex nog op haar hoogste koers in jaren met meer dan 6.400 punten, waarna het door de globale crisis helemaal wegzakte tot 4.183,40 punten.
Sinds haar dieptepunt van de coronacrisis kende de BEL Mid, in navolging van de rest van de aandelenmarkten, een sterk herstel en bereikte de index een nieuwe recordkoers van ruim 7 000 punten. De afgelopen jaren noteert de index echter voornamelijk zijwaarts. Op het moment van schrijven noteert de BEL Mid aan zo’n 6 400 punten.

Aandelen BEL Mid
De BEL Mid bestaat doorgaans uit 20 tot 25 aandelen. Op dit moment zijn er 24 aandelen vertegenwoordigt in de index. Hierbij vindt u een overzicht
Bedrijf | Ticker | Bedrijf | Ticker |
Proximus | PROX | Ontex | ONTEX |
Aperam | APAM | Care Property Invest | CPINV |
Colruyt | COLR | Retail Estates | RET |
Xior | XIOR | EVS | EVS |
VGP | VGP | Brederode | BREB |
Bekaert | BEKB | TINC | TINC |
Barco | BAR | Tessenderlo | TESB |
Galapagos | GLPG | Vastned | VASTB |
Fagron | FAGR | Recticel | RECT |
DEME Group | DEME | IBA | IBAB |
Gimv | GIMB | Kinepolis Group | KIN |
Shurgard | SHUR | Ascensio | ASCE |
Beschrijving aandelen BEL Mid
Barco (BAR)
Barco, gevestigd in Kortrijk, is een wereldspeler op het gebied van visualisatietechnologie. Het bedrijf ontwerpt en produceert projectoren, beeldschermen en andere oplossingen voor sectoren zoals de gezondheidszorg, entertainment en de zakelijke markt. Barco is vooral bekend vanwege zijn geavanceerde cinemaprojectoren, die wereldwijd gebruikt worden in bioscopen. Daarnaast levert het visualisatieoplossingen voor operatiekamers en controlekamers, waar precisie en betrouwbaarheid essentieel zijn.
Barco heeft zich de laatste jaren sterk toegelegd op digitalisering en remote collaboration. De introductie van ClickShare, een draadloze presentatietool, werd een gamechanger in vergadertechnologie. Het bedrijf investeert zwaar in onderzoek en ontwikkeling, wat terug te zien is in hun voortdurende stroom van innovaties.
Ontex (ONTEX)
Ontex, met hoofdkantoor in Aalst, is een wereldwijde leverancier van persoonlijke hygiëneproducten. Het bedrijf produceert luiers, incontinentieproducten, en vrouwelijke hygiëneartikelen voor zowel de retailmarkt als professionele zorginstellingen. Ontex levert producten onder eigen merken én als private label, wat het in staat stelt om met grote supermarktketens en drogisterijen samen te werken.
De onderneming is actief in meer dan 100 landen en beschikt over productievestigingen in Europa, Latijns-Amerika en Azië. Ontex positioneert zich als een kostenefficiënte speler in een markt die gedreven wordt door demografische trends zoals vergrijzing en stijgende aandacht voor hygiëne wereldwijd.
De laatste jaren kende Ontex turbulente tijden met dalende marges, sterke concurrentie en toegenomen grondstofprijzen. Om de winstgevendheid te herstellen, zette het bedrijf een herstructureringsplan in gang dat focust op kostenbesparingen, automatisering en het afstoten van niet-kernactiviteiten. Daarbij wil Ontex zijn merkportfolio versterken en de afhankelijkheid van goedkope contractproductie verminderen.
In 2023 trok het bedrijf private investeerder Hyperion Investments aan, dit leidde tot extra financiële stabiliteit en ruimte voor strategische heroriëntatie. Ontex wil de komende jaren opnieuw groeien door innovatie, duurzaamheid (zoals biologisch afbreekbare luiers) en uitbreiding in groeimarkten.
Kinepolis (KIN)
Kinepolis is de bekendste Belgische bioscoopuitbater, opgericht in 1997 na de fusie van twee familiebedrijven. Sindsdien is Kinepolis uitgegroeid tot een internationale speler met meer dan 100 bioscopen verspreid over Europa en Canada.
Wat Kinepolis onderscheidt, is haar focus op een premium bioscoopervaring. Dit vertaalt zich in comfortabele zitplaatsen, hoogstaande beeld- en geluidskwaliteit (zoals Laser Ultra en 4DX-technologie), en een uitgekiende klantenervaring. Daarnaast heeft het bedrijf het “self-service”-model ingevoerd, waarbij bezoekers hun eigen snacks en tickets regelen – wat efficiëntie en kostenbesparing oplevert.
De pandemie had een grote impact op de bioscoopsector en dus ook op Kinepolis. Toch bleek het bedrijf veerkrachtig. Dankzij kostenbeheersing, een flexibele bedrijfsstructuur en een snelle heropleving van de filmindustrie na corona is Kinepolis opnieuw op groeikoers. Het blijft investeren in nieuwe locaties en upgrades van bestaande zalen.
Conclusie BEL Mid
Ondanks de BEL Mid op zich niet zo bekend is, zien we dat er heel wat bekende aandelen deel van uitmaken. Het is een index die we niet zomaar links mogen laten liggen door enkel op de BEL 20 te focussen. Het is trouwens interessant om deze index in het oog te houden door te kijken naar de bedrijven die er noteren maar niet in de spotlight staan.