Skip to main content
EOE
BFX
SX5E
DAX
SPX
NDX
INDU
EUR.USD
TSLA
AAPL
AMZN
ASML
SHELL
Select platform

Beursnieuws vandaag | LYNX Morning Call

Dagelijks verzorgen Justin Blekemolen en Sven van Gasse het laatste beurs- en financiele nieuws met de LYNX Morning Call. Hoe hebben de markten zich de afgelopen beursdag ontwikkeld en wat staat er vandaag op het programma?

Dagelijks het laatste beursnieuws in uw mailbox

Blijf op de hoogte van het laatste beursnieuws met de LYNX Morning Call nieuwsbrief. Ontvang elke ochtend een marktupdate met de belangrijkste ontwikkelingen. Aanmelden kan kosteloos en eenvoudig via het beursupdateformulier.


Tariefdreiging en AI schudden markten (opnieuw) op

Door |

Luister naar de audioversie van dit artikel (gegenereerd door AI).

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse aandelenmarkten startten de handelsweek met een stevige daling. De S&P 500 daalde met 1,04% terwijl de technologie-index Nasdaq 1,13% verloor en de Dow Jones zelfs 1,66% lager ging.

Bitcoin zette zijn daling verder en noteerde een tijdje onder de $63 000. Hiermee komt de daling voor dit jaar alleen op meer dan 27%. Volgens analisten is de daling niet per se toe te schrijven aan een structurele exit, maar eerder aan een ā€œde-riskingā€ van beleggers. De spanningen in Iran lopen immers steeds verder op waardoor beleggers hun risicoprofiel aanpassen. Goud profiteert hiervan, met nog steeds een prijs van ruim boven de $5 000 per ounce. Bitcoin kan zijn naam als ā€œdigitaal goudā€ dus voorlopig nog niet waarmaken.

Cybersecurity- en softwareaandelen daalden maandag voor de tweede dag op rij, omdat beleggers zich zorgen maakten over nieuwe beveiligingstools op basis van kunstmatige intelligentie die de gevestigde bedrijfsmodellen in de sector dreigen te verdringen. Crowdstrike en Zscaler daalden met ongeveer 10%, terwijl IBM zelfs met meer dan 13% daalde. Anthropic introduceerde vrijdag een nieuwe beveiligingstool voor zijn Claude-model in een beperkte preview voor onderzoekers. Het AI-lab zei dat de dienst softwarecode kan scannen op kwetsbaarheden en oplossingen kan voorstellen. Nieuwe AI-tools waarmee snel websites en apps kunnen worden gemaakt aan de hand van prompts en teksten, hebben de softwaresector de afgelopen maanden opgeschud. Sinds het begin van dit jaar heeft softwaregigant Salesforce ongeveer een derde van zijn waarde verloren en is ServiceNow met meer dan 34% gekelderd. Microsoft heeft ongeveer een vijfde van zijn waarde verloren. De iShares Cybersecurity & Tech ETF daalde met ongeveer 5% terwijl de Global X Cybersecurity ETF op het laagste niveau sinds november 2023 noteert.

Blik op Aziƫ

In Aziƫ lieten de markten een gemengd beeld zien. In Japan stegen de Nikkei 225 en de bredere Topix met respectievelijk 0,87% en 0,20%. De Hang Seng-index uit Hongkong liet een fors verlies van 1,83% optekenen, terwijl de CSI 300 van het Chinese vasteland 1,01% steeg. De Nifty 50 uit India kende een daling van 1,13%.

De Chinese centrale bank heeft dinsdag haar belangrijkste rentetarieven ongewijzigd gelaten. De instelling probeert een moeilijk evenwicht te vinden tussen het ondersteunen van een vertragende economie en het handhaven van de stabiliteit van de munt. De op ƩƩn na grootste economie ter wereld vertoonde in het laatste kwartaal van vorig jaar tekenen van vertraging, met een groei van 4,5% op jaarbasis. Dit was het laagste tempo sinds 2022, na het opheffen van de strenge coronamaatregelen. De Chinese overheid heeft moeite om de economie uit een hardnekkige deflatie te halen, omdat consumenten minder uitgeven door een langdurige malaise op de vastgoedmarkt, een sombere arbeidsmarkt en onzekere inkomensvooruitzichten. Tegelijkertijd is de Chinese yuan verder aan het stijgen. Een sterkere yuan zou de exportmachine van het land, die het reeds moeilijk heeft door de Amerikaanse invoerheffingen, nog verder onder druk kunnen zetten.

Europa

De Europese aandelen gingen overwegend lager. De BEL 20 en de Franse CAC 40 daalden met respectievelijk 0,88% en 0,22%. De Duitse DAX verloor 1,06% terwijl de FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk vlak noteerde. De pan-Europese STOXX 600 kende een daling van 0,45%.

Op de Deense beurs daalde het aandeel van Novo Nordisk, ooit het meest waardevolle bedrijf van Europa, met meer dan 16%. Nadat het aandeel midden 2024 zijn hoogtepunt bereikte, ging er reeds 75% van de beurswaarde in rook op. De reden voor de daling van gisteren was opnieuw een tegenvallende studie. Het bedrijf maakte bekend dat zijn nieuwe afslankmedicijn niet kon voldoen aan de belangrijkste doelstelling: namelijk aantonen dat het niet moet onderdoen voor het concurrerende medicijn van Eli Lilly. Deze tegenvallende studie is een nieuwe tegenvaller voor het Deense bedrijf. In 2025 verloor het bedrijf reeds bijna 50% van haar beurswaarde. Het nieuwe jaar is alvast niet beter gestart, met een daling van meer dan 20% sinds het begin van 2026. Eerder deze maand maakte Novo Nordisk bekend dat het een daling van de omzet en de winst met 5% tot 13% in 2026 verwacht. Novo heeft te maken met steeds sterkere concurrentie, lagere prijzen in de Verenigde Staten en het verlies van exclusiviteit voor Wegovy en Ozempic in bepaalde markten.

Gebruikte bronnen

https://www.cnbc.com/2026/02/23/bitcoin-falls-to-nearly-64000-as-2026-crypto-woes-continue-.html

https://www.cnbc.com/2026/02/23/gilead-to-acquire-cancer-therapy-developer-arcellx.html

https://www.cnbc.com/2026/02/23/european-markets-stoxx-600-ftse-dax-cac-trump-tariffs-reaction.html

https://www.cnbc.com/2026/02/23/novo-nordisk-stock-cagrisema-trial-fails-weight-loss.html

https://www.cnbc.com/2026/02/23/cybersecurity-stocks-anthropic-ai-crowdstrike.html

https://www.cnbc.com/2026/02/24/china-central-bank-pboc-loan-prime-rates-yuan-strength-growth-slows.html

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Hoogste dagkoers
Laagste dagkoers
---
---
---
---

Displaying the --- grafiek

Displaying today's chart


Beurs vandaag: het laatste beursnieuws

Afgelopen vrijdag verscheen wederom een nieuwe LYNX Beleggerspodcast. Deze is te bekijken op YouTube en te beluisteren via Spotify of Apple Podcast. Als u abonneert of volgt krijgt u iedere vrijdag een melding bij de volgende.

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse markten sloten vrijdag hoger na een volatiele sessie waarin beleggers reageerden op het oordeel van het Hooggerechtshof dat een groot deel van president Trumps brede importheffingen onder de IEEPA-wetgeving onwettig verklaarde. De Dow Jones eindigde 0,5% hoger, de S&P 500 won 0,7% en de Nasdaq Composite steeg 0,9%. De opluchtingsrally kwam nadat de indices eerder op de dag nog in het rood noteerden.

Toch werd het positieve sentiment in het weekend direct getemperd. President Trump kondigde aan het wereldwijde tarief alsnog te verhogen naar 15%, tegenover de eerder gecommuniceerde 10%. De maatregel zou ā€œmet onmiddellijke ingangā€ ingaan. Daarmee blijft de handelspolitiek een dominante onzekerheidsfactor voor markten, inflatieverwachtingen en mondiale groeiprognoses. De futures reageerden zondagnacht negatief: Dow-futures daalden circa 0,6%, S&P 500-futures verloren 0,7% en Nasdaq 100-futures bijna 1%.

Grafiek S&P 500 index uit TWS Handelsplatform (23-2-2026)
Grafiek S&P 500 index uit TWS Handelsplatform (23-2-2026)

Macro-economisch viel vrijdag op dat de Amerikaanse economie in het vierde kwartaal met slechts 1,4% op jaarbasis groeide, duidelijk onder de verwachting van circa 3%. Tegelijkertijd steeg de PCE-inflatie in december met 0,4% maand-op-maand, boven de verwachte 0,3%. Die combinatie van lagere groei en aanhoudende prijsdruk wijst op een complex beleidskader voor de Federal Reserve. De markt rekent nog altijd op twee renteverlagingen van 25 basispunten dit jaar, met een eerste stap rond juni.

Op sectorniveau wist technologie de kar te trekken. In de S&P 500 kleurden grote namen als Alphabet (+3,7%), Amazon (+2,6%) en Meta (+1,7%) groen, terwijl Nvidia ruim 1% won in aanloop naar de cijfers later deze week. De chipfabrikant is een van de weinige ā€˜Magnificent Seven’-aandelen die dit jaar in de plus staat en zal beleggers moeten overtuigen dat de investeringscyclus rond artificiĆ«le intelligentie intact blijft. Defensieve zwaargewichten als Walmart (-1,5%) en Eli Lilly (-1,3%) stonden juist onder druk.

Bitcoin viel vannacht terug tot onder 65.000 dollar en verloor circa 5%. De cryptomarkt lijkt momenteel sterker gecorreleerd aan risicosentiment dan aan het narratief van ā€˜digitaal goud’. Sinds de piek boven 125.000 dollar in oktober is bitcoin ruim 47% gedaald en staat het year-to-date ongeveer 26% in de min. Goud steeg vrijdag met ruim 2% en daar kwam vannacht nog 0,8% bij.

Voor vandaag staan in de VS de cijfers over duurzame goederen en fabrieksorders op de agenda. Daarnaast verschuift de aandacht richting de State of the Union-toespraak op dinsdag en de kwartaalcijfers van Nvidia op woensdag.

Aziƫ: gemengd beeld, tech en Korea in trek

In Aziƫ-Pacific overheerste maandagochtend een verdeeld beeld. De aankondiging van hogere Amerikaanse invoerheffingen werd afgewogen tegen de eerdere juridische beperking van Trumps handelsagenda.

De Hang Seng in Hongkong sprong ruim 2,6% hoger, waarmee technologie- en internetgerelateerde waarden het sentiment ondersteunden. De Zuid-Koreaanse Kospi bereikte een nieuw record en steeg circa 1,7%, met zwaargewichten als SK Hynix (+3%+) en Samsung Electronics (+2%+) als drijvende krachten. De halfgeleidersector profiteert van aanhoudende vraag naar AI-gerelateerde toepassingen.

Daartegenover stond een daling van circa 1,1% voor de Japanse Nikkei 225 en een verlies van ruim 1,2% voor de Shanghai Composite. In Australiƫ noteerde de S&P/ASX 200 licht lager (-0,6%), terwijl de Indiase Nifty 50 bescheiden winst boekte (+0,4%).

Europa opent lager na eerdere opluchtingsrally

Europese aandelen sloten vrijdag duidelijk hoger in reactie op het Amerikaanse Hooggerechtshof. De pan-Europese Stoxx 600 won 0,8%, met brede steun vanuit vrijwel alle sectoren. Beleggers speculeerden dat de uitspraak de druk op trans-Atlantische handelsrelaties zou verlichten.

Op bedrijfsniveau sprong Moncler eruit met een koerswinst van circa 15% na beter dan verwachte jaarcijfers. De omzet kwam uit op 3,13 miljard euro (+3% tegen constante wisselkoersen), boven de ramingen. Anglo American steeg ongeveer 1% nadat het aangepaste kernresultaat licht toenam tot 6,4 miljard dollar. Wel rapporteerde het concern een nettoverlies van 3,7 miljard dollar, grotendeels door een afwaardering op de diamantdivisie De Beers.

Grafiek AEX index uit TWS Handelsplatform (23-2-2026)
Grafiek AEX index uit TWS Handelsplatform (23-2-2026)

Macro-economisch verrasten de Britse detailhandelsverkopen positief met een stijging van 1,8% in januari op maandbasis. Daarnaast boekte de Britse publieke sector in januari een begrotingsoverschot van £30,4 miljard, terwijl de cumulatieve financieringsbehoefte sinds april lager lag dan een jaar eerder.

Voor de Europese handelsdag vandaag zal de focus liggen op de Amerikaanse futures en de verdere uitwerking van het nieuwe Amerikaanse tariefbeleid. De combinatie van geopolitieke spanningen, een vertragende Amerikaanse economie en onduidelijkheid over handelsbarriĆØres houdt het risicosentiment broos. Europese beleggers lijken bij opening rekening te moeten houden met een lagere start, in lijn met de Amerikaanse futures.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/02/20/european-markets-stoxx-600-ftse-dax-cac-us-iran.html

https://www.cnbc.com/2026/02/23/bitcoin-falls-trump-tariffs.html

https://www.cnbc.com/2026/02/20/gold-heads-for-weekly-loss-as-dollar-advances.html

https://www.cnbc.com/2026/02/22/stock-market-today-live-updates.html

Over de auteur

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikelen over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

 

 

 

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse beurzen sloten donderdag lager. De Dow Jones Industrial Average daalde met 0,5%, de S&P 500 leverde circa 0,3% in en de Nasdaq Composite verloor 0,3%. Daarmee blijft de S&P 500 nagenoeg vlak voor het jaar, terwijl de technologiezware Nasdaq nog in negatief terrein noteert. Op weekbasis staat de S&P 500 circa 0,4% hoger, de Nasdaq wint ongeveer 0,6% en de Dow koerst af op een licht verlies van 0,2%.

De terugval kwam tegen een achtergrond van toenemende spanningen tussen de VS en Iran en aanhoudende druk bij onder meer private credit- en softwareaandelen. President Trump verklaarde dat hij binnen tien dagen zal beslissen over mogelijke militaire actie tegen Iran. Dat vooruitzicht leidde tot stijgende olieprijzen: WTI-olie steeg met 1,9% tot 66,43 dollar per vat, terwijl Brent 1,86% opliep tot 71,66 dollar. Op weekbasis noteert WTI meer dan 5% hoger en sinds begin dit jaar zelfs bijna 16%.

De energiesector profiteerde van deze ontwikkeling, terwijl rentegevoelige groeiaandelen onder druk bleven. Tegelijkertijd zorgt de stijgende olieprijs voor hernieuwde aandacht voor inflatierisico’s, juist op het moment dat beleggers wachten op nieuwe cijfers over economische groei en prijsontwikkeling.

Vrijdagochtend worden de definitieve groeicijfers over het vierde kwartaal gepubliceerd. Economen rekenen op een reĆ«le bbp-groei van 2,5% op jaarbasis, na een sterke stijging van 4,4% in het derde kwartaal. Daarnaast verschijnt de PCE-prijsindex, de inflatiemaatstaf die de Federal Reserve als leidend beschouwt. De headline PCE wordt geraamd op 2,8% op jaarbasis, terwijl de kern-PCE – exclusief energie en voedsel – naar verwachting op 3,0% uitkomt. Beide cijfers liggen nog boven de inflatiedoelstelling van 2%.

Uit de notulen van de laatste Fed-vergadering bleek dat beleidsmakers verdeeld zijn. Een deel van het comitƩ maakt zich zorgen over afkoeling op de arbeidsmarkt, terwijl anderen vrezen dat de inflatie onvoldoende daalt om verdere renteverlagingen te rechtvaardigen. Extra bewijs van desinflatie lijkt een voorwaarde voor nieuwe versoepeling. De combinatie van solide groei en hardnekkige kerninflatie zou de beleidsruimte van de Fed beperkt kunnen houden.

Een tweede potentiƫle katalysator op vrijdag is een verwachte uitspraak van het Hooggerechtshof over de rechtmatigheid van Trumps tarieven onder de International Emergency Economic Powers Act. Volgens ramingen van JPMorgan acht de markt de kans het grootst (64%) dat de tarieven als onrechtmatig worden bestempeld, maar vrijwel direct via alternatieve juridische routes worden heringevoerd.

In de nabeurshandel zorgden bedrijfsresultaten voor individuele uitschieters. Akamai Technologies verloor bijna 8% na teleurstellende winstverwachtingen voor het lopende kwartaal. Dropbox daalde licht, ondanks een kleine winstmeevaller. Mijnbouwer Newmont steeg circa 2% dankzij beter dan verwachte cijfers en een recordvrije kasstroom van 7,3 miljard dollar.

Daarnaast was er aandacht voor een federale aanklacht tegen drie in Silicon Valley gevestigde ingenieurs wegens vermeende diefstal van handelsgeheimen en overdracht van gevoelige chiptechnologie aan Iran. De zaak onderstreept de geopolitieke gevoeligheid rond halfgeleidertechnologie, een sector die al onder druk staat door exportrestricties en strategische rivaliteit.

Aziƫ: record in Seoul, verdeeld beeld elders

In Aziƫ was het beeld gemengd. De Zuid-Koreaanse Kospi bereikte voor de tweede dag op rij een recordniveau en steeg 2,3%, gedragen door sterke prestaties van verzekeraars en defensiebedrijven. Samsung Life Insurance won ruim 3,5%, Mirae Asset Securities bijna 3,7% en Hanwha Aerospace sprong 6,3% hoger. Ook chipzwaargewicht SK Hynix steeg 3,4%, wat wijst op aanhoudend vertrouwen in de halfgeleidercyclus.

Daartegenover stonden verliezen in Japan en delen van de regio. De Nikkei 225 daalde circa 1,1% Ć  1,3%, terwijl de bredere Topix eveneens ruim 1% inleverde. Nutsbedrijven drukten het sentiment. Inflatiecijfers uit Japan toonden dat de headline-inflatie in januari onder de 2%-doelstelling van de Bank of Japan is gezakt, voor het eerst in 45 maanden. Dat voedt speculatie over het toekomstige monetaire pad, al blijft de centrale bank voorzichtig in haar normalisatiebeleid.

In Hongkong verloor de Hang Seng-index circa 0,5% tot 0,8%, onder druk van technologieaandelen. De Chinese beurzen op het vasteland waren gesloten vanwege de viering van het Lunar New Year. In AustraliĆ« bleef de S&P/ASX 200 nagenoeg vlak, terwijl India’s Nifty 50 circa 0,8% hoger noteerde.

Europa opent hoger

De Europese beurzen sloten donderdag overwegend lager. De Stoxx Europe 600 daalde circa 0,6%, waarbij vrijwel alle grote nationale indices in het rood eindigden. De FTSE MIB in Milaan verloor 1,2% en de FTSE 100 in Londen daalde 0,55%. De DAX en CAC 40 sloten nagenoeg vlak.

Bedrijfsresultaten bepaalden in belangrijke mate het koersverloop. Airbus verloor ongeveer 7% nadat het concern aangaf in 2026 circa 870 commerciƫle vliegtuigen te willen leveren, iets onder de marktverwachting van circa 880 toestellen. Renault rapporteerde een omzetstijging van 3% in 2025 tot 57,9 miljard euro, maar boekte een nettoverlies van 10,9 miljard euro, mede door een eenmalige afschrijving op de investering in Nissan. Het aandeel sloot circa 3% lager.

NestlƩ daarentegen steeg ongeveer 4%, ondanks een omzetdaling van 2% en een winstdaling van 17%. Beleggers reageerden positief op de organische groei van 3,5% en berichten over vergevorderde onderhandelingen om de ijsdivisie te verkopen.

Vooruitkijkend zal Europa vooral reageren op de Amerikaanse macrodata en geopolitieke ontwikkelingen. Hogere olieprijzen kunnen druk zetten op energie-intensieve sectoren, terwijl defensie- en energiegerelateerde aandelen mogelijk steun vinden in de oplopende spanningen.

Gebruikte bronnen

https://www.cnbc.com/2026/02/19/stock-market-today-live-updates.html

https://www.cnbc.com/2026/02/20/asia-markets-live-japan-nikkei225-inflation-iran-tensions.html

https://www.cnbc.com/2026/02/19/european-markets-stoxx-600-ftse-dax-cac-nestle-earnings.html

https://www.cnbc.com/2026/02/19/trump-to-decide-whether-to-attack-iran-in-next-10-days-oil-prices-jump.html

Over de auteur

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikelen over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

 

 

 

Beursnieuws Amerika

De aandelenmarkten in de Verenigde Staten sloten op woensdag collectief in het groen. De Dow Jones en de brede S&P 500 sloten respectievelijk 0,26% en 0,56% hoger, terwijl de technologie-index Nasdaq een winst van 0,78% boekte.

De olieprijzen stegen met meer dan 4% tot boven de $65. Ondanks eerdere positieve geluiden verklaarde vicepresident Vance dat Iran geen gehoor heeft gegeven aan de rode lijnen die de Verenigde Staten stellen. In het geval dat de onderhandelingen op niets uitdraaien, heeft president Trump volgens Vance het recht om militaire actie te ondernemen.

De Verenigde Staten hebben hun militaire aanwezigheid in de regio verder opgevoerd, onder meer met twee vliegdekschepen, meerdere oorlogsschepen en extra straaljagers. Volgens mediaberichten, die zich beroepen op anonieme bronnen, zouden de Verenigde Staten zich voorbereiden op mogelijke verdere stappen richting Iran. Marktpartijen houden rekening met het risico op escalatie in de regio. Een eventuele verslechtering van de situatie kan gevolgen hebben voor de stabiliteit in het Midden-Oosten en voor de energiemarkten.

Het aandeel van Palo Alto daalde met bijna 7% nadat het bedrijf zijn resultaten over het meest recente kwartaal bekendmaakte. De resultaten lagen boven de verwachtingen van analisten, maar de vooruitzichten voor het volgende kwartaal vielen tegen.

De opkomst van nieuwe AI-toepassingen, waarmee snel bedrijfsprocessen of websites kunnen worden ontwikkeld, heeft de afgelopen weken geleid tot verhoogde volatiliteit binnen de softwaresector. Tools van bedrijven als Anthropic en OpenAI hebben bij beleggers vragen opgeroepen over de mogelijke impact van AI op bestaande bedrijfsmodellen. Volgens Nikesh Arora, CEO van Palo Alto, zijn dergelijke zorgen voorbarig. Hij stelt dat AI voorlopig niet in de plaats zal treden van gespecialiseerde cybersecurity-software.

Blik op Aziƫ

In Aziƫ steeg de Japanse sterindex Nikkei 225 met 0,57%, terwijl de bredere Topix een stijging van 1,18% liet zien. De Nifty 50 uit India daalde daarentegen met circa 0,80%.

De Zuid-Koreaanse Kospi bereikte op donderdag een nieuw record. De index steeg met meer dan 3%, waarbij zwaargewichten als Samsung Electronics en SK Hynix respectievelijk 4,86% en 1,59% hoger noteerden. Hiermee zet de Kospi zijn sterke reeks voort. De index is in 2025 fors gestegen en behoort dit jaar tot de beter presterende markten in Aziƫ.

Europa

De Europese markten noteerden op donderdag stevig in het groen. Bij de BEL 20 en de Franse CAC 40 bleven de winsten met respectievelijk 0,60% en 0,81% relatief beperkt. De Duitse DAX en de FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk stegen met 1,12% en 1,23%. De pan-Europese STOXX 600 boekte een winst van 1,19%.

De inflatie in het Verenigd Koninkrijk daalde in januari tot 3%. Deze ontwikkeling kan de ruimte vergroten voor de Bank of England om de rente te verlagen, mede gezien de zwakte op de arbeidsmarkt en de beperkte economische groei. In het vierde kwartaal van 2025 groeide de Britse economie met 0,1%. Op basis van deze cijfers houdt een deel van de markt rekening met de mogelijkheid dat de Bank of England tijdens haar volgende vergadering in maart een renteverlaging overweegt. Momenteel bedraagt het officiƫle rentetarief 3,75%.

Het wordt opnieuw een drukke dag met de bekendmaking van resultaten van onder andere NestlƩ, Rio Tinto en Zurich Insurance.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/02/18/oil-prices-today-iran-trump-nuclear-talks.html

https://www.cnbc.com/2026/02/18/palo-alto-stock-cybersecurity-ai-earnings.html

https://www.cnbc.com/2026/02/18/uk-inflation-cools-jan-2026-boe-cut.html

https://www.cnbc.com/2026/02/19/asia-pacific-markets-kospi-nikkei-225-nifty-50.html

https://www.cnbc.com/2026/02/18/european-markets-stoxx-600-ftse-dax-uk-inflation-data.html

https://www.cnbc.com/2026/02/17/stock-market-today-live-updates.html

Over de auteur

Sven Van Gasse is junior content creator bij LYNX. Hij specialiseert zich vooral in waardebeleggen met behulp van fundamentele analyse, al zijn ook groeiaandelen hem niet vreemd. Met een frisse blik en innovatieve benadering deelt hij zijn inzichten voor het vinden van ondergewaardeerde aandelen en het begrijpen van bedrijfsfundamenten. Sven probeert hiernaast complexe financiƫle begrippen haarfijn uit te leggen, waardoor zijn publicaties populair zijn bij een breed publiek vanwege hun toegankelijkheid en praktische benadering.

Beursnieuws Amerika

De Amerikaanse aandelenmarkten sloten dinsdag licht hoger na een volatiele sessie waarin technologie opnieuw onder druk stond. De S&P 500 en Nasdaq Composite wonnen circa 0,1%, terwijl de Dow Jones Industrial Average ongeveer 0,1% hoger eindigde. Op intraday-basis was het beeld minder stabiel: de S&P 500 noteerde aanvankelijk bijna 0,9% lager, maar wist in de loop van de handelsdag terrein terug te winnen. Beleggers kijken nu uit naar de publicatie van de notulen van de Federal Reserve later vandaag en de PCE-inflatiecijfers op vrijdag.

Binnen de sectoren viel vooral de aanhoudende zwakte in software op. De iShares Expanded Tech-Software Sector ETF (IGV) staat dit jaar meer dan 20% lager, mede door zorgen over de impact van generatieve AI op traditionele SaaS-modellen. CrowdStrike verloor 3,6% en ServiceNow daalde 1,1%. De recente lancering van nieuwe AI-modellen door Anthropic – waaronder Claude Sonnet 4.6 – voedt de vrees dat AI-oplossingen bestaande softwarefunctionaliteiten versneld kunnen vervangen. De CEO van Mistral AI stelde zelfs dat meer dan 50% van de huidige enterprise-software kan worden vervangen door AI-toepassingen.

Daartegenover staat dat winstverwachtingen in de technologiesector over de afgelopen vier maanden met circa 20% zijn gestegen. Daarmee blijft technologie op basis van forward earnings estimates de sterkste sector, ondanks de recente multiple-compressie.

Grafiek Nasdaq-100 index uit TWS Handelsplatform (18-2-2026)

Amazon wist dinsdag 1,2% te stijgen en doorbrak daarmee een reeks van negen opeenvolgende verliesdagen. Het aandeel verloor tussen begin februari en afgelopen vrijdag ongeveer 18%, goed voor een waardevermindering van ruim 450 miljard dollar. Aanleiding is de forse verhoging van de investeringsplannen: Amazon verwacht dit jaar circa 200 miljard dollar aan kapitaaluitgaven, bijna 60% meer dan vorig jaar en ruim 50 miljard boven de marktverwachting. Sinds jaarbegin staat het aandeel nog altijd bijna 13% lager.

In de nabeurshandel daalde Palo Alto Networks bijna 6% nadat het bedrijf een zwakke winstverwachting afgaf voor het lopende kwartaal. Cadence Design Systems steeg daarentegen circa 4% dankzij een outlook die aan de bovenkant van de verwachtingen lag en een recordorderboek van 7,8 miljard dollar. Caesars Entertainment won meer dan 3% na beter dan verwachte kwartaalomzet en een sterke stijging van de digitale EBITDA.

Macro-economisch verschuift de aandacht naar de Federal Reserve. De notulen van de januarivergadering moeten meer duidelijkheid geven over het renteverloop. De markt prijst momenteel een eerste renteverlaging in juni in. De PCE-prijsindex van vrijdag geldt als de belangrijkste data-release van de week, aangezien dit de voorkeursmaatstaf van de Fed is voor inflatie.

Aziƫ: herstel, olie onder druk

De Aziatische markten lieten overwegend hogere koersen zien, ondanks de aanhoudende onzekerheid rond AI-investeringen. De Japanse Nikkei 225 steeg 0,93% tot 57.090 punten en wist daarmee een driedaagse verliesreeks te doorbreken. De Australische S&P/ASX 200 won 0,5%. Verschillende grote markten, waaronder China en Hongkong, bleven gesloten vanwege het Lunar New Year.

Daarnaast trok een reeks aangekondigde investeringsprojecten tussen de VS en Japan de aandacht. Drie projecten met een gezamenlijke waarde van 36 miljard dollar – waaronder een grootschalige gascentrale in Ohio en een olie-exportfaciliteit in Texas – maken deel uit van een bredere investeringsbelofte van Japan ter waarde van 550 miljard dollar. Met name de geplande 9,2 gigawatt gascentrale speelt in op de snel stijgende elektriciteitsvraag vanuit datacenters en AI-toepassingen.

Olieprijzen stonden onder druk nadat Iran en de VS spraken over ā€œleidende principesā€ voor verdere nucleaire onderhandelingen. Brent noteerde rond 67,42 dollar per vat en WTI rond 62,32 dollar, beide dicht bij meer dan tweeweekse dieptepunten. De afgenomen geopolitieke risicopremie woog op de prijzen.

Europa: focus op inflatie en bedrijfsresultaten

De Europese beurzen lijken hoger te openen. De FTSE 100 wordt circa 0,2% hoger verwacht, de DAX 0,3%, de CAC 40 0,4% en de FTSE MIB 0,3%. Beleggers richten zich op de Britse inflatiecijfers over januari. De consumentenprijsindex wordt verwacht te zijn afgekoeld tot 3% op jaarbasis, tegenover 3,4% een maand eerder.

Grafiek AEX index uit TWS Handelsplatform (18-2-2026)

De cijfers zijn relevant voor het rentebeleid van de Bank of England, die recent werd geconfronteerd met oplopende werkloosheid en afzwakkende loonstijging. Het Britse pond verloor eerder terrein en de rendementen op Britse staatsobligaties daalden.

Op bedrijfsniveau staan cijfers van onder meer Glencore, BAE Systems, Orange en Euronext op de agenda.

Gebruikte bronnen:

https://www.cnbc.com/2026/02/18/european-markets-stoxx-600-ftse-dax-uk-inflation-data.html

https://www.cnbc.com/2026/02/18/asia-stocks-rise-despite-lingering-ai-worries-oil-down-after-us-iran-talks.html

https://www.cnbc.com/2026/02/18/trump-says-japan-to-invest-in-energy-industrial-projects-in-ohio-texas-and-georgia.html

https://www.cnbc.com/2026/02/17/stock-market-today-live-updates.html

Over de auteur

Justin is sinds 2018 beleggingsspecialist bij LYNX en richt zich al meer dan 10 jaar op educatie voor particuliere beleggers en actieve traders. Hij schrijft artikelen over actuele onderwerpen op de beurs. Als doorgewinterde technisch analist speelt de grafiek doorgaans een belangrijke rol in het nemen van zijn beleggingsbeslissingen. Wekelijks maakt hij de LYNX Beleggerspodcast die te beluisteren is via Spotify of te bekijken op het Youtube kanaal van LYNX.

 

 

 

Beursnieuws Amerika

Op maandag was er geen handel in de Verenigde Staten omwille van President’s Day. Op dit moment staan de futures echter in het rood.

De goudprijs daalde op dinsdag opnieuw onder de $4 900 per ounce. De daling volgt op een verlies van 1% in de vorige sessie, nadat het metaal vrijdag kortstondig was gestegen toen bescheiden Amerikaanse inflatiecijfers de Federal Reserve de kans op een renteverlaging opnieuw wat groter maakten. Ook de zilverprijs staat verder onder druk. Het metaal daalde met meer dan 5% en noteert onder de $75. Zilver is door de kleinere markt en lagere liquiditeit altijd volatieler geweest dan goud. Sinds het hoogste punt van eind januari verloor de zilverprijs reeds meer dan 30% van haar waarde.

Blik op Aziƫ

Omwille van het Lunar New Year waren verschillende markten in Aziƫ gesloten. Onder andere in China, Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea was er geen handel. In Japan was er wel handel met een daling voor zowel de Nikkei 225 als de bredere Topix. De indices daalden met respectievelijk 0,42% en 0,68%. De Nifty 50 uit India kent een lichte stijging van 0,19%.

Alibaba lanceerde zijn nieuwste versie van de AI-chatbot Qwen3.5. Het bedrijf benadrukt dat Qwen3.5 verbeteringen biedt op het gebied van prestaties en kosten en is gebouwd met ā€œnative multimodale mogelijkhedenā€, waardoor de modellen tekst, afbeeldingen en video tegelijkertijd binnen ƩƩn systeem kunnen begrijpen. Het model speelt daarnaast in op nieuwe coderings- en agentmogelijkheden, een AI-trend die de afgelopen tijd steeds belangrijker wordt. Het model is ook compatibel met open-source AI-agenten, die recentelijk enorm in populariteit zijn gestegen. AI-agenten zijn systemen die zelfstandig acties kunnen ondernemen en meerstapsopdrachten kunnen uitvoeren namens een gebruiker, met minimale supervisie. Deze agenten en hun mogelijkheden hebben de afgelopen weken veel aandacht gekregen, nadat het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic nieuwe agenttools had uitgebracht. Het potentieel van deze agenten om onder andere het werk van software-as-a-servicebedrijven te vervangen, heeft de markten opgeschud.

Europa

De markten in Europa lieten een gemengd beeld zien. De BEL20 en de Duitse DAX daalden met respectievelijk 0,27% en 0,46%, terwijl de Franse CAC 40 vlak noteerde. De FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk steeg met 0,26%. De pan-Europese STOXX 600 liet een kleine winst van 0,13% zien.

Geopolitiek en defensie staan in de schijnwerpers op het Europese continent door de veiligheidsconferentie van München dit jaar. Tijdens het evenement herhaalden verschillende Europese leiders en beleidsmakers dat er meer geld moet worden uitgegeven aan defensie om de strategische autonomie van het continent te versnellen, waarbij ook werd gesproken over een gemeenschappelijk nucleair schild. Ook de relatie tussen Europa en de Verenigde Staten staat in de belangstelling. Vorig jaar gaf vice-president Vance nog een vernietigende speech op de conferentie ten opzichte van Europa. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio was in zijn toespraak zaterdag opvallend verzoenender, maar de Europese leiders lijken niet van plan om zonder nadenken mee te gaan in dit verhaal. De Duitse bondskanselier Merz erkende dat er een diepe kloof bestaat in het trans-Atlantische partnerschap en waarschuwde hij dat de op regels gebaseerde orde van na de Tweede Wereldoorlog  niet langer bestaat.

Vandaag onder andere mijnbouwbedrijven als Antofagasta en BHP Group met resultaten over het meest recente kwartaal, evenals InterContinental Hotels Group en EssilorLuxottica. Daarnaast worden ook cijfers gepubliceerd over de Duitse inflatie en het economisch sentiment en de werkloosheidscijfers in het Verenigd Koninkrijk.

Gebruikte bronnen

https://www.cnbc.com/2026/02/17/china-alibaba-qwen-ai-agent-latest-model.html

https://finance.yahoo.com/news/gold-holds-near-5-000-235833830.html

https://www.cnbc.com/2026/02/16/europe-markets-stoxx-600-ftse-100-msc-defense.html

https://www.cnbc.com/2026/02/17/asia-markets-make-cautious-start-oil-rises-on-us-iran-talks.html

Over de auteur

Sven Van Gasse is junior content creator bij LYNX. Hij specialiseert zich vooral in waardebeleggen met behulp van fundamentele analyse, al zijn ook groeiaandelen hem niet vreemd. Met een frisse blik en innovatieve benadering deelt hij zijn inzichten voor het vinden van ondergewaardeerde aandelen en het begrijpen van bedrijfsfundamenten. Sven probeert hiernaast complexe financiƫle begrippen haarfijn uit te leggen, waardoor zijn publicaties populair zijn bij een breed publiek vanwege hun toegankelijkheid en praktische benadering.