Dagelijks verzorgen Justin Blekemolen en Kevin Verstraete het laatste beurs- en financiële nieuws met de LYNX Morning Call. Hoe hebben de markten zich de afgelopen beursdag ontwikkeld en wat staat er vandaag op het programma?
Elke dag het laatste beursnieuws in uw mailbox
Wilt u dagelijks het beursnieuws in uw mailbox ontvangen? Meldt u dan aan voor de Morning Call nieuwsbrief. Aanmelden kan kosteloos via het beursupdateformulier.
Het beursnieuws van vandaag en de vooruitzichten voor komende week
Of u nu handelt in aandelen, opties of ETF’s, als actieve belegger wilt u op de hoogte blijven van de beurs. Justin en Kevin brengen u het laatste beursnieuws en geven een vooruitblik op de mogelijke ontwikkelingen voor de komende week.
De Amerikaanse beurzen sloten gisteren de dag positief, met de Dow Jones Industrial Average die 0,92% steeg, de S&P 500 die een winst van 0,53% boekte, en de Nasdaq Composite die 0,22% hoger sloot. Sterke prestaties in de sectoren financials en healthcare hielpen de Dow omhoog, terwijl de Nasdaq voornamelijk steeg door de stijgingen van Meta (+2,08%) en Netflix (+3,24%). Andere Big Tech aandelen sloten vrijwel vlak.
President Donald Trump’s oproep in Davos om de rentetarieven te verlagen en olieprijzen te drukken zorgde voor optimisme bij beleggers. Veel analisten benadrukten echter dat veel van zijn uitspraken weinig concreet waren. Deze week zijn de belangrijkste indices op Wall Street al met ruim 2% gestegen. De stijgingen werden ondersteund door sterke bedrijfsresultaten en optimisme over Trumps pro-business beleid. Tegelijkertijd blijft de 10-jaarsrente op Amerikaanse staatsobligaties juist stijgen, mede dankzij positieve winstcijfers van bedrijven en verwachtingen dat economische groei inflatiedruk kan veroorzaken.
Beleggers kijken vandaag uit naar de publicatie van de S&P Global Composite PMI Flash en gegevens over bestaande woningverkopen in de VS. Deze cijfers bieden inzicht in de prestaties van de Amerikaanse economie en kunnen van invloed zijn op de verwachtingen rond toekomstige rentebesluiten.
Olie onderuit, maar goud in trek
In de grondstoffenmarkten had olie een minder positieve week. Zowel de Amerikaanse WTI-olie als de Brent-olie stonden op koers voor hun grootste weekdaling sinds november, met verliezen van respectievelijk 4,2% en 3,1%. Dit stond in contrast met goud, dat profiteerde van de zwakte van de Amerikaanse dollar en onzekerheid rond het handelsbeleid van Trump. De goudprijs bereikte het hoogste niveau in bijna drie maanden en ligt op koers om voor de vierde week op rij te stijgen.
Beursnieuws Azië & Europa
In Azië klommen de markten vrijdag, waarbij de Nikkei 225 licht steeg en de Hang Seng-index met 2,06% omhoog schoot. De kerninflatie in Japan bereikte een 16-maands hoogtepunt van 3%, wat de Bank of Japan ertoe bracht de beleidsrente te verhogen tot 0,5%. Dit is het hoogste niveau sinds 2008.
Europese aandelenmarkten boekten een solide winst op donderdag, gesteund door positieve economische data en breed optimisme onder beleggers. De pan-Europese Stoxx 600 steeg met 0,44%, terwijl de belangrijkste beurzen volgden: de Duitse DAX klom met 0,74%, de Franse CAC 40 steeg met 0,7%. Verschillende sectoren droegen bij aan de stijgingen, waarbij technologie, financiën en grondstoffen sterke prestaties lieten zien. Het optimisme werd verder versterkt door solide bedrijfscijfers, hoewel zwakke resultaten van Puma (-23%) een uitzondering vormden.
Vandaag lijken de Europese beurzen hoger van start te gaan. Beleggers kijken onder meer naar de kwartaalcijfers van Signify. Ook zal ECB-president Christine Lagarde spreken op de laatste dag van het WEF in Davos. Volgende week zullen meer Europese bedrijven de boeken openen. Onder meer ASML en Akzonobel zullen met de resultaten over het vierde kwartaal naar buiten komen.
Beursagenda
Vrijdag 24 januari
JPY – BoJ rentebesluit EUR – S&P PMI EUR – Christine Lagarde spreekt VS – S&P Globals samengestelde PMI VS – Huizenverkopen VS – Michigan inflatieverwachtingen VS – Michigan consumentenvertrouwen
De markten in de Verenigde Staten zetten hun winstreeks op woensdag zonder problemen verder. De belangrijkste indexen stegen voor de derde dag op rij en de S&P 500 tikte zelfs een nieuw intraday record aan. De index sloot uiteindelijk net onder haar recordkoers met een winst van 0,61%. De Dow Jones steeg met 0,30% terwijl de technologie-index NASDAQ opnieuw de kaap van 20 000 punten doorbrak. De index sloot met een winst van 1,28% door de sterke prestaties van technologieaandelen als Netflix en Nvidia, en noteert aan 20 009 punten. Ook de Dow Jones en de NASDAQ naderen hun recordkoersen. De aandelenmarkten in de Verenigde Staten surfen duidelijk nog verder op het optimisme sinds de inauguratie van president Trump. Beleggers verwachten dat Trump de belastingen zal verlagen en een dereguleringscampagne zal opzetten, die het bedrijfsleven ten goede zal komen.
Door deze stevige stijging heeft de S&P 500 een comeback gemaakt. Hoewel de index in 2024 een stijging van 23% kende, daalde deze in december vorig jaar met een toch wel forse 2,50%. Beleggers maakten zich steeds meer zorgen dat de Federal Reserve de rente minder vaak en minder ingrijpend zou verlagen dan aanvankelijk gedacht. Deze zwakke prestaties werkten nog even door in de eerste handelssessie van 2025. Sinds Donald Trump echter opnieuw aan de macht is, lijken de beurzen ontketend.
Door de recordkoersen van de belangrijke indexen, gaan er steeds meer stemmen op dat de aandelenmarkten mogelijk overgewaardeerd zijn. Volgens Jamie Dimon, CEO van JPMorgan en één van de meest invloedrijke personen in de financiële wereld, zijn de activaprijzen “kind of inflated”. Dimon doelde dan voornamelijk op de Amerikaanse aandelenmarkten. Ook David Solomon, CEO van Goldman Sachs, gaf toe dat de waarderingen op de aandelenmarkten hoog waren. Hij stelde wel dat deze hoge waarderingen gerechtvaardigd kunnen zijn door het enthousiasme over zowel AI als het verwachte beleid van Donald Trump om de regelgeving voor het Amerikaanse bedrijfsleven te versoepelen.
Blik op Azië
De markten in Azië lieten een gemengd beeld zien. De Chinese CSI 300 steeg met 1,01%. Ook in Japan sloten de markten met winst, met een stijging van 0,79% voor de Nikkei 225 en 0,53% voor de Topix. De Hang Seng Index uit Hong Kong noteerde een geruime tijd aan een winst maar begon op het einde van de handelsdag plots stevig te dalen. De index noteerde ten tijde van het schrijven van de Morning Call aan een verlies van meer dan een halve procent.
De markten in Zuid-Korea hadden het moeilijk. Hier daalde de Kospi met 1,24% en ook de Kosdaq eindigde met een verlies van meer dan 1%. Er werd bekendgemaakt dat de Zuid-Koreaanse economie in het vierde kwartaal met 1,2% is gegroeid op jaarbasis. Dit cijfer was de traagste groei sinds het tweede kwartaal van 2023. Economen hadden daarnaast een groei van 1,4% voorspeld. Ook was de groei zwakker dan deze in het derde kwartaal, toen de economie met 1,5% groeide. Op kwartaalbasis bleef de bbp-groei eveneens achter bij de verwachtingen, met een groei van slechts 0,1% in vergelijking met de 0,2% die werd voorspeld in een peiling van Reuters.
Door het risico van verhoogde handelstarieven uit de Verenigde Staten, probeert de Chinese overheid de aandelenmarkt nog een boost te geven. China stimuleert lokale beleggingsfondsen en verzekeraars om hun blootstelling aan de Chinese aandelenmarkt te verhogen. De Chinese aandelenmarkt staat al enkele maanden onder druk door de angst voor een aanhoudende economische vertraging en de mogelijk hogere tarieven uit de Verenigde Staten. De Chinese overheid heeft reeds verschillende stimuleringsmaatregelen aangekondigd, maar beleggers twijfelen of de versnipperde aanpak uiteindelijk een groot effect zal hebben.
Europa
De meeste Europese beurzen sloten met winst af. De Franse CAC40 kende een stijging van 0,86% terwijl de Duitse DAX een winst van meer dan 1% liet zien. De pan-Europese Stoxx 600 ging 0,39% hoger. Enkel de BEL20 en de FTSE 100 uit het Verenigd Koninkrijk slaagden er niet in om met winst af te sluiten. De indexen daalden met respectievelijk 0,60% en 0,037%.
De prestaties van zwaargewichten Elia, KBC en Solvay wogen zwaar op de Belgische sterindex. Solvay verloor 2,19% terwijl KBC en Elia meer dan 3% moesten prijsgeven. De daling van Elia is te verklaren door de nakende kapitaalverhoging die reeds maanden een neerwaartse druk op het aandeel uitoefent. Om de noodzakelijke uitbreidingen te financieren, heeft het bedrijf meer dan €4 miljard extra kapitaal nodig. Interessant detail is dat de volledige marktkapitalisatie van het bedrijf €4,68 miljard bedraagt.
Sofina kon de schade nog wat beperken door een stijging van 4,66%. Dinsdag nabeurs stelde het bedrijf haar nieuwsbrief voor, die goed onthaald werd door beleggers. Sofina maakte bekend dat het een deel van zijn positie in de online marktplaats Vinted verzilverde. De totale portefeuille is hiernaast voor het eerst in 2,5 jaar meer dan $10 miljard waard. Beleggers verwachten ook dat de deregulering die president Trump voor ogen heeft, een extra stimulans zal zijn voor de private equitymarkt.
Adidas was een opvallende stijger op het oude continent. Het aandeel van de sportreus steeg met meer dan 6% nadat het bedrijf met een sterke update over het vierde kwartaal kwam. De omzet van Adidas steeg in het vierde kwartaal met 19%. Hierdoor naderde de omzet van het kwartaal de grens van €6 miljard, zonder rekening te houden met wisselkoersschommelingen. Ook de brutomarge steeg met meer dan 5 procentpunten tot 49,8% in vergelijking met 44,6% in 2023. Door deze sterke cijfers hebben analisten van JPMorgan en BNP Paribas hun koersdoel voor het bedrijf verhoogd, wat het aandeel een extra boost gaf.
Beursagenda
Dinsdag 14 januari
DE – ZEW economisch sentiment EUR – ZEW economisch sentiment VS – Producentenprijsindex (PPI) VS – FOMC-lid Williams spreekt
11:00 11:00 14:30 21:05
Woensdag 15 januari
EUR – Industriële Productie VS – Inflatie (CPI) VS – NY Empire State Productie-index VS – FOMC-lid Kashkari spreekt VS – Ruwe olievoorraden VS – FOMC-lid Williams spreekt VS – Beige Book
11:00 14:30 14:30 16:00 16:00 17:00 20:00
Donderdag 16 januari
DE – Inflatie (CPI) EUR – Handelsbalans EUR – ECB notulen VS – Jobless claims VS – Kern detailhandelsverkopen VS – Exportprijs VS – Import prijsindex VS – Jobless claims VS – Philadelphia Fed Productie-index VS – Detailhandelsverkopen VS – Bedrijfsvoorraad VS – FOMC-lid Williams spreekt
De S&P 500 Index sloot dinsdag 0,88% hoger op 6.049 punten, de Dow Jones won 1,24% en sloot op 44.025 punten, en de Nasdaq 100 Index steeg met 0,58% richting 21.566 punten. De Amerikaanse small caps hadden een eerste sterke beursdag onder president Trump met een stijging van 1,85% tot 2.318 punten. Op sectorniveau eindigde slechts 1 van de 11 S&P 500 sectoren in het rood, zijnde de energiesector. De sterkste sectoren waren de industriële-, vastgoed- en de gezondheidssector.
De beurzen profiteerden van een afname in handelszorgen nadat president Trump tijdens zijn eerste dag in functie afzag van nieuwe invoerheffingen op producten uit China en Europa. Wel kondigde hij aan dat zijn regering wereldwijd oneerlijke handelspraktijken wil aanpakken en van plan is vanaf 1 februari 25% heffingen in te voeren op Canadese en Mexicaanse goederen. De eerste minister van Canada, Justin Trudeau, heeft al laten weten dat Canada met tegenmaatregelen komt en dat alles op tafel ligt. Ondertussen heeft Trump herhaalt dat de Verenigde Staten oneerlijk zouden behandelt zijn door China en Europa op het vlak van economische handel. De dreigementen lijken opgevoerd te worden om een sterkere onderhandelingspositie te bekomen.
De stijging op de beurs werd verder ondersteund door een daling van het rendement op 10-jaars Amerikaanse staatsobligaties naar het laagste niveau in tweeënhalve week. Deze beweging werd mede veroorzaakt door afnemende inflatieverwachtingen, aangezien de olieprijs met meer dan 2% daalde naar het laagste punt in een week. Trump kondigde maandag aan een nationale energiecrisis uit te roepen en beloofde de Amerikaanse olieproductie op te voeren.
Negatieve factoren op de markt waren onder meer de scherpe daling van 9,19% van Walgreens Boots Alliance na een rechtszaak van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Daarnaast verloor Apple meer dan 3% terrein na een afname van 18% in de Chinese iPhone-verkopen in het vierde kwartaal. Energieproducenten werden eveneens getroffen door de daling van de olieprijzen.
Trump heeft het uitvoeringsbesluit van Biden over AI ingetrokken, waarmee hij veiligheids- en transparantievereisten voor ontwikkelaars stopzette. Hij kondigde een gezamenlijk project aan van SoftBank, OpenAI en Oracle om $100 miljard te investeren in AI-infrastructuur, met plannen om dit uit te breiden tot $500 miljard. Datacenters, waaronder een in Texas, worden al gebouwd. Trump stimuleert investeringen in “AI-fabrieken” zonder nadruk op milieuvriendelijkheid en wijkt hiermee af van Europa’s strengere regelgeving. Het aandeel Oracle klom gisteren meer dan 7% en nabeurs dikte de winst nog eens aan met meer dan 4%. Softbank gaat deze nacht met meer dan 10% hoger. De beursappetijt voor alles wat met AI te maken heeft is klaarblijkelijk nog niet gaan liggen.
Kwartaalcijfers
Aandelen Netflix stegen 14% na sterke kwartaalresultaten: winst per aandeel van $4,27 en omzet van $10,25 miljard. Betaalde abonnementen bereikten 301,6 miljoen, met een recordgroei van 19 miljoen abonnees. Inclusief “extra accounts” heeft Netflix wereldwijd meer dan 700 miljoen gebruikers. De jaaromzetprognose voor 2025 is verhoogd naar $43,5-$44,5 miljard. Grote releases zoals Squid Game seizoen 2 en live-evenementen droegen bij aan succes. Goedkopere abonnementsvormen met advertenties groeiden met 30% en vormen 55% van nieuwe inschrijvingen. Netflix verhoogt prijzen met $1-$2 en investeert verder in content, live-evenementen en advertenties om groei te stimuleren.
Vandaag worden de boeken geopend bij Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Abbott Laboratories, Progressive, GE Vernova, Amphenol en Kinder Morgan.
Blik op Azië en Europa
Chinese en Hongkongse aandelen daalden woensdag nadat de Amerikaanse president Trump nieuwe tarieven op Chinese import hintte, waarmee een korte marktopleving werd beëindigd. De Chinese CSI 300-index verloor 0,9% en stevent af op zijn grootste eendaagse daling in twee weken, terwijl de Shanghai Composite-index 0,8% daalde. De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,3%. Trump gaf aan dat hij overweegt een tarief van 10% in te voeren vanwege het voortdurende transport van fentanyl vanuit China naar de VS. Analisten vrezen dat dit een aanzienlijke impact kan hebben op de kwetsbare Chinese economie, die al kampt met een vastgoedcrisis en zwakke consumentenbestedingen.
Europese aandelen sloten dinsdag gemengd, terwijl beleggers de impact van Trump’s handelsbeleid op Europese bedrijven afwogen. De AEX daalde 0,31% tot 914,64 punten met RELX, Wolters Kluwer en Philips als sterkhouders. De BEL 20 eindigde 0,09% lager op 4.268 punten. KBC en Sofina realiseerden stijgingen boven de 1%. In Europa daalde het Duitse ZEW-beleggerssentiment, en steeg de Britse werkloosheid licht. Luxe-aandelen zoals LVMH en Hermès boekten sterke winsten, maar autofabrikanten als Stellantis en BMW verloren terrein door hun afhankelijkheid van Mexicaanse productie voor de Noord-Amerikaanse markt.
De Europese futures staan tijdens het schrijven van deze Morning Call in de plus. Wat doet vermoeden dat de Europese beurzen een groene opening tegemoet gaan.
Beursagenda
Woensdag 22 januari
VS – Leading index VS EUR – Lagarde spreekt
16:00 16:05
Donderdag 23 januari
VS – Jobless claims VS – Ruwe olievoorraden
14:30 17:00
Vrijdag 24 januari
JPY – BoJ rentebesluit EUR – S&P Globals PMI EUR – Lagarde spreekt VS – S&P Globals PMI VS – Huizenverkopen VS – inflatieverwachting Consumentenvertrouwen
De kersverse Amerikaanse president Donald Trump heeft aangegeven importheffingen van 25% te willen invoeren op producten uit Mexico en Canada. Canada en Mexico behoren tot de grootste handelspartners van de Verenigde Staten. Volgens officiële handelsgegevens importeerde de VS vorig jaar voor $475 miljard aan goederen uit Mexico en $418 miljard uit Canada. Gezamenlijk waren deze twee landen goed voor 30% van de totale importwaarde van de VS in 2024. Aan de exportzijde verzond de VS vorig jaar $354 miljard aan goederen naar Canada en $322 miljard naar Mexico. Samen vertegenwoordigen deze handelsstromen ongeveer een derde van de totale exportwaarde van de VS.
Op zijn eerste dag als president heeft Donald Trump afgezien van directe sancties tegen China. In plaats daarvan gaf hij opdracht tot een wereldwijd onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken en de naleving van eerdere handelsafspraken door Peking. Volgens een intern document, ingezien door Bloomberg News, wil de regering “de schadelijke gevolgen van globalistische handelsstrategieën omkeren” en maatregelen nemen tegen valutamanipulatie. Trump benadrukte zijn toewijding aan het versterken van de Amerikaanse industrie en het verminderen van buitenlandse afhankelijkheid in kritieke toeleveringsketens. Hoewel Trump stevige tarieven op Chinese goederen en BRICS-landen overwoog, koos hij voor onderhandelingen met president Xi Jinping. Amerikaanse aandelenfutures reageerden positief, terwijl de dollar terrein verloor.
De olieprijzen zijn gedaald nadat president Donald Trump aankondigde een nationale energienoodtoestand uit te roepen. Deze maatregel is gericht op het verhogen van de productie van fossiele brandstoffen. De Amerikaanse West Texas Intermediate (WTI) futures daalden intraday met 2% naar $75,83 per vat. Al jarenlang is de Verenigde Staten de grootste producent van ruwe olie ter wereld, met een productie die Saudi-Arabië en Rusland overtreft.
Na zijn beëdiging als 47e president van de Verenigde Staten op maandag ondertekende Trump zijn eerste reeks presidentiële decreten. Deze omvatten onder meer het intrekken van 78 uitvoerende bevelen van de regering-Biden, een bevriezing van federale aanwervingen, maatregelen om de kosten van levensonderhoud aan te pakken, en de terugtrekking uit het Klimaatakkoord van Parijs.
Kwartaalcijfers
Deze week staat ook in het teken van kwartaalresultaten, met enkele grote namen die hun financiële prestaties bekendmaken. Vandaag openen onder andere Netflix, HDFC Bank, Charles Schwab, Prologis, 3M en United Airlines hun boeken. Woensdag volgen de resultaten van bedrijven zoals Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Abbott Laboratories, Progressive en GE Vernova. Donderdag komen onder meer Intuitive Surgical, GE Aerospace, Texas Instruments, Union Pacific, Elevance Health en CSX Corporation aan bod. De beursweek sluit vrijdag af met cijfers van American Express, Verizon, NextEra Energy, HCA Healthcare en Signify.
Blik op Azië en Europa
De aandelenmarkten in China en Hongkong lieten gemengde resultaten zien. Dit volgde op de beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump om de geplande tariefverhogingen voorlopig uit te stellen, wat de markten wat ademruimte gaf. De Shanghai Composite-index bleef stabiel terwijl in Hongkong bereikte de Hang Seng-index een vijfweeks hoogtepunt met een winst van 1%.
De vastgoedsector herstelde sterk, met een rally van China Vanke na de aankondiging van een rentebetaling op een aflopende obligatie. Country Garden steeg zelfs 25,77% naar het hoogste punt in tien maanden na een hervatting van de handel, die negen maanden was opgeschort.
De Europese futures noteren lager. De DAX-future noteert tijdens het schrijven van de Morning call 0,40% lager terwijl de Euro Stoxx 50 future 0,50% lager noteert. Dat doet ons vermoeden dat de Europese beurzen een rode opening tegemoet gaan. Het feit dat Trump niet meteen start met de implementatie van importheffingen doet vermoeden dat hij de onderhandelingen eerst een kans wil geven.
Beursagenda
Dinsdag 21 januari
EUR – ZEW economisch sentiment
11:00
Woensdag 22 januari
VS – Leading index VS EUR – Lagarde spreekt
16:00 16:05
Donderdag 23 januari
VS – Jobless claims VS – Ruwe olievoorraden
14:30 17:00
Vrijdag 24 januari
JPY – BoJ rentebesluit EUR – S&P Globals PMI EUR – Lagarde spreekt VS – S&P Globals PMI VS – Huizenverkopen VS – inflatieverwachting Consumentenvertrouwen
Vrijdag sloten de Amerikaanse beurzen sterk af, waarbij de drie belangrijkste indexen hun eerste wekelijkse winst van het jaar boekten. De S&P 500 won 1% en eindigde op 5.996,66, terwijl de Nasdaq Composite 1,51% steeg naar 19.630,20. De Dow Jones steeg met +0,78% naar 43.487 punten.
Voornamelijk technologie-aandelen blonken uit: Tesla steeg met 3%, Nvidia boekte een winst van 3,1%, en Alphabet voegde meer dan 1,6% toe. De sterke weekprestatie van de Dow (+3,7%) en de S&P 500 (+2,9%) markeerde hun beste week sinds de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november, terwijl de Nasdaq met een weekwinst van 2,5% zijn beste prestatie sinds begin december liet zien.
Deze optimistische bewegingen kwamen mede door gunstige inflatiecijfers: zowel de consumentenprijsindex als de producentenprijsindex stegen minder snel dan verwacht in december. Hierdoor kon het rendement op de 10-jaars Treasury weer wat dalen en werd de hoop op renteverlagingen in 2025 weer aangewakkerd. Het kwartaalcijferseizoen is goed van start gegaan met sterke resultaten van grote banken, zoals Goldman Sachs en JPMorgan Chase die gedurende de week stegen met respectievelijk 12% en +8%.
In de VS blijven de beurzen vandaag gesloten vanwege Martin Luther King Day, terwijl om 18:00 uur Nederlandse tijd de inauguratie van president Donald Trump voor zijn tweede termijn op de planning staat. Verwachtingen van deregulering en belastingverlagingen hebben de markten al doen stijgen. Tegelijkertijd zijn er zorgen over Trump’s plannen voor importtarieven, die mogelijk inflatie zouden kunnen aanwakkeren.
Beursnieuws Azië: positieve start
In de Azië-Pacific regio begonnen de markten de week in het groen. De Hang Seng-index in Hongkong steeg met 2,41% naar het hoogste niveau sinds 31 december, geholpen door winsten in consumentensectoren. De CSI 300 in China won 0,86% nadat de People’s Bank of China haar rentetarieven onveranderd hield.
Japan kende eveneens een positieve dag: de Nikkei 225 steeg met 1,19% en de Topix met 1,16%. In Zuid-Korea was het beeld gemengd, waarbij de Kospi 0,18% daalde, terwijl de Kosdaq 0,48% won. Australië’s S&P/ASX 200 noteerde een winst van 0,46%.
Het beleid van centrale banken zal deze week een belangrijke rol spelen in Azië. De Bank of Japan komt op 23-24 januari bijeen, waar een mogelijke renteverhoging op tafel ligt. Daarnaast zal de centrale bank van Maleisië woensdag naar verwachting haar rente op 3% houden. Vrijdag volgt een beleidsvergadering van de centrale bank van Singapore.
Gemengde opening Europa
De Europese markten staan voor een gemengd begin van de week. Futures wijzen voorbeurs op kleine verschuivingen. Gedurende de week zal het cijferseizoen ook in Europa mondjesmaat beginnen.
Beleggers in Europa houden de inauguratie van Trump scherp in de gaten, mede vanwege de mogelijke gevolgen van zijn handelsbeleid. Daarnaast is er veel aandacht voor het Wereld Economisch Forum in Davos, dat deze week plaatsvindt. Leiders uit politiek en bedrijfsleven bespreken daar onderwerpen zoals economische groei en de impact van kunstmatige intelligentie.
Verder zijn er op maandag geen belangrijke Europese data of bedrijfsresultaten gepland. Beleggers zullen hun aandacht later deze week richten op bredere macro-economische cijfers en toespraken van ECB-president Christine Lagarde in Davos.
Beursagenda
Maandag 20 januari
VS – Martin Luther King DE – PPI
NYSE gesloten 08:00
Dinsdag 21 januari
EUR – ZEW economisch sentiment
11:00
Woensdag 22 januari
VS – Leading index VS EUR – Lagarde spreekt
16:00 16:05
Donderdag 23 januari
VS – Jobless claims VS – Ruwe olievoorraden
14:30 17:00
Vrijdag 24 januari
JPY – BoJ rentebesluit EUR – S&P Globals PMI EUR – Lagarde spreekt VS – S&P Globals PMI VS – Huizenverkopen VS – inflatieverwachting Consumentenvertrouwen
De Amerikaanse aandelenmarkten sloten donderdag lager na een wisselvallige dag. De S&P 500 eindigde 0,21% lager, terwijl de Nasdaq Composite een verlies van 0,89% noteerde, voornamelijk veroorzaakt door een scherpe daling van het aandeel Apple (-4%). De Dow Jones Industrial Average verloor 68,42 punten, of 0,16%. Ondanks deze verliezen blijven alle drie de indices op koers om de week positief af te sluiten, met stijgingen van respectievelijk 1,89%, 2,90% en 0,92% tot nu toe.
Belangrijke economische data drukten hun stempel op de markten. De Amerikaanse inflatiecijfers over december waren gematigd, met een kerninflatie van 3,2% op jaarbasis, iets lager dan de verwachtingen. Dit voedde speculaties over mogelijke renteverlagingen door de Federal Reserve later dit jaar. Fed-gouverneur Chris Waller gaf aan dat verdere inflatiegegevens cruciaal zullen zijn voor het monetaire beleid. De obligatiemarkten reageerden positief. De 10-jaarsrente daalde met bijna 5 basispunten tot 4,608%, terwijl de 2-jaarsrente met 3 basispunten zakte naar 4,238%.
Op bedrijfsniveau kwam J.B. Hunt Transport Services in het nieuws met een teleurstellend kwartaalrapport. De winst per aandeel van $ 1,53 lag onder de verwachte $ 1,61, wat leidde tot een daling van 9% in de aandelenprijs.
Olieprijzen blijven een aandachtspunt. Na een correctie donderdag lijken WTI- en Brent-olie klaar voor een vierde opeenvolgende wekelijkse winst. Brent sloot op $ 81,29 per vat, terwijl WTI daalde tot $ 78,68 per vat. De spanning rondom Russische sancties en potentiële reacties van de nieuwe Amerikaanse regering kunnen de prijzen mogelijk verder opdrijven.
Beleggers kijken vandaag uit naar nieuwe kwartaalresultaten van financials zoals State Street, Citizens Financial en Truist Financial. Daarnaast worden data over bouwvergunningen en woningbouwcijfers gepubliceerd, die inzicht kunnen geven in de gezondheid van de Amerikaanse vastgoedmarkt.
Beursnieuws uit Azië
De Aziatische markten lieten een gemengd beeld zien. De economische groei in China kwam in 2024 uit op 5% op jaarbasis, met een verrassend sterke groei van 5,4% in het vierde kwartaal. Dit werd ondersteund door een stijging in de winkelverkopen van 3,7% en een industriële productie die met 6,2% toenam. Deze cijfers overtroffen de verwachtingen en suggereren dat de stimuleringsmaatregelen van de Chinese overheid vruchten beginnen af te werpen.
De aandelenmarkten in China reageerden positief. De CSI 300 steeg met 0,63%, terwijl de Hang Seng Index in Hongkong 0,23% hoger sloot. Japan en Zuid-Korea hadden echter een minder goede dag. De Nikkei 225 daalde met 0,54%, terwijl de Kospi en Kosdaq respectievelijk 0,26% en 0,18% verloren. In Australië sloot de S&P/ASX 200 0,2% lager op 8.310,4.
Beursnieuws Europa
De Europese markten sloten donderdag positief, waarbij de Stoxx 600 een winst van 0,93% noteerde. Vooral luxegoederenbedrijven presteerden sterk. Richemont, de Zwitserse eigenaar van Cartier, zag zijn aandelen met 16% stijgen na beter dan verwachte kwartaalresultaten. De verkoopcijfers stegen met 10% in het derde kwartaal van het fiscale jaar. Andere luxemerken zoals LVMH (+7%), Kering (+6,1%) en Hermès (+4,9%) gingen mee in het optimisme.
De technologiesector deed het ook goed, geholpen door positieve resultaten van Taiwanese chipproducent TSMC. Chipbedrijven zoals ASM International en BE Semiconductor zagen hun aandelenprijzen met ruim 4% stijgen.
Het aandeel Zalando steeg aanvankelijk 14%, nadat de online retailgigant zei zijn eigen winstdoelstelling te zullen overtreffen. Daarbij werd het bedrijf geholpen door sterke klantengroei die wordt gestimuleerd door marketing en betere doorverkoop. Zalando sloot uiteindelijk 8,5% hoger nu het bedrijf een aangepaste winst voor rente en belastingen van ongeveer 510 miljoen euro, hoger dan de eerdere prognose van 440 tot 480 miljoen euro.
In bredere zin blijft het sentiment op de Europese markten positief. De daling van de Amerikaanse inflatiecijfers gaf wereldwijd een impuls aan de markten. Dit versterkte de hoop op een minder streng monetair beleid in 2024.
Beursagenda
Vrijdag 17 januari
CNY – BBP CNY – Industriële Productie EUR – Inflatie (CPI) VS – Bouwvergunningen VS – Industriële productie
Bent u een actieve belegger en neemt u, net als wij, beleggen serieus? Dan helpen wij u graag het maximale uit uw beleggingsportefeuille te halen.
Een beleggingsrekening via LYNX biedt u alles wat u mag verwachten van een broker. Een stabiel en intuïtief handelsplatform, scherpe tarieven en een zeer uitgebreid aanbod van beleggingsproducten en beurzen.